KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7517133
*
nr 751 7133
Rune Hagman
(f. 1914), Sverige
Gouache, Rune Hagman (f. 1914), 29x22
Rune Hagman, svensk målare född i Stockholm 1914.
Följerätt
Utrop:
500 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 2 april 2012
kl 19:01:04
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
1/4 22:11:47
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache rune hagman svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:22
-
8033 Akvarell
Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:29
-
8070 Blandteknik
4 st, Ã…ke Wilhelm Andersson (1922-1988), Sverige. ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:33
-
8063 Collage
Maria Hagelby (f. 1957), Sverige. Signerad, kompos..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:20
*
Rune Hagman
Rune Hagman, svensk målare född i Stockholm 1914.
nr 751 7133
Rune Hagman
(f. 1914), Sverige
Gouache, Rune Hagman (f. 1914), 29x22
Rune Hagman, svensk målare född i Stockholm 1914.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 500 kr |
| Såld: | 100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 2 april 2012 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 1/4 22:11:47 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache rune hagman svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:22 -
8033 Akvarell
Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:29 -
8070 Blandteknik
4 st, Ã…ke Wilhelm Andersson (1922-1988), Sverige. ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:33
-
8063 Collage
Maria Hagelby (f. 1957), Sverige. Signerad, kompos..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:20



